30 lat temu w USA powstała pierwsza “bezwstrząsowa” maszyna do ćwiczeń imitujących jazdę na nartach i budowy kondycji. Jej twórca po wielu latach gry  football i licznych kontuzjach kolan usłyszał od lekarzy, że z powodu przebytych urazów nie może już więcej biegać by utrzymywać formę. Wtedy zaczął poszukiwać bezpiecznego sposobu na wzmocnienie kolan, przy zachowaniu przyjemności jaką powinny dawać ćwiczenia, i by utrzymać kondycję aby móc bez bólu jeździć na nartach każdego sezonu. Po bezowocnych poszukiwaniach odpowiedniego sprzętu i metod ćwiczeń, wziął sprawy w swoje ręce i stworzył pierwszą maszynę Skier’s Edge. Kiedy zaprezentował mechanizm lekarzom i fizjoterapeutom został przez nich zdopingowany do pokazania maszyny światu i udostępnieniu jej do masowego użytku.

Na początku dostarczał maszyny tylko dla amerykańskiej drużyny narciarskiej (U.S. Ski Team), z czasem firma Skier’s Edge stała się ekskluzywnym oficjalnym dostawcą dla najlepszych narciarskich Team-ów na świecie. Maszyny Skier’s Edge są również używane do treningu i budowania kondycji przez zawodników innych dyscyplin sportowych takich lig jak: NFL(futbol amerykański), NHL( hokej), MLB(baseball) and NBA(koszykówka); używają jej również większe uniwersytety, kliniki sportowe, centra rehabilitacyjne oraz oczywiście narciarze na całym świecie, w każdym wieku i o dowolnym poziomie zaawansowania.

Rehabilitacja

Znajdują one również szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Maszyna Skier’s Edge jest wspaniałym, funkcjonalnym urządzeniem do rehabilitacji, treningu dynamicznej równowagi, treningu siłowego oraz stabilizacji ciała.

Pacjent ćwiczy bezpiecznie (bezwstrząsowo), progresywnie w module obwodu zamkniętego poprzez ruchy boczne. Skala ruchów wykonywanych na maszynie odpowiada ruchom występującym w licznych dyscyplinach sportu, co czyni ją bardzo skutecznym narzędziem treningowym pomagającym w leczeniu typowych sportowych urazów fizycznych. Terapeuci i instruktorzy wysoko oceniają jej uniwersalność. Różnorodność ruchu oraz ustawień sił oporu sprawia, że pacjenci będą odczuwać szybko wymierne rezultaty i postępy w rehabilitacji. (sprzęt stosują najlepsi terapeuci m.in. Robert Donatelli – Las Vegas USA, czy Artur Pawłowski – Rehaorthopedica w Polsce )

Narciarstwo zjazdowe

Maszyny treningowe Skier’s Edge to numer jeden na świecie, wśród urządzeń dla treningu narciarskiego. Umożliwiają trening, poprawienie kondycji, koordynacji ruchowej, zwinności, a przez to podnoszą umiejętności jazdy każdemu od amatora po czynnego zawodowca.

Firma Skier’s Edge wyposaża w swoje maszyny najlepsze Narodowe Federacje Narciarskich na Świecie (m.in. Austria, Szwajcaria, Niemcy, Norwegia, Finlandia, USA), a sam sprzęt jest rekomendowany i używany przez najlepszych światowych zawodników (m.in. Ted Ligety, Benjamin Raich, Michael von Grunigen, Didier Cuche, Mario Matt, Nicole Hosp).